Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
SZO ČZS SAINTPAULIA

 

 

Specializovaná zahrádkářská organizace Saintpaulia vznikla v prosinci roku 2006. Za jejím vznikem byla parta nadšených pěstitelů a obdivovatelů saintpaulií, afrických fialek.

První počátky snad stojí za zmínku.
Na jednom diskusním fóru bylo založeno téma: "A co tak africké fialky". Z počátku se na fóru setkávalo pár lidí, které africké fialky zaujaly. A všichni jsme začínali jako pěstitelé fialek běžně dostupných v našich obchodech. Ale protože jsme postupně nacházeli a objevovali zahraniční stránky o pěstování fialek a byli nadšeni množstvím a rozmanitostí odrůd, o nichž jsme dříve ani netušili, že existují, začali jsme pátrat i v domácích vodách. A našli jsme, že i u nás jsou pěstitelé, kteří se fialkám věnují léta.

A tak to začalo - živelně, každý z nás objednával listové řízky všech druhů, které se mu líbily. Listových řízků se vejde moc a moc. Postupně jsme ale všichni zjišťovali, že z jednoho lístku vyroste několik malých rostlinek - a místa začalo ubývat...

S rostoucím počtem rostlinek každý potřeboval řešit místo, a tak vyvstala otázka, kam s  přebytky. Pomalu se objevovaly výměny mezi pěstiteli. A zrodil se nápad uspořádat burzu fialek, kde by bylo možné nabídnout své přebytky na výměnu za jiné druhy.

První burza proběhla v červnu 2006 a byla tak úspěšná, že již během ní se parta nadšených pěstitelů domluvila, že je nutné uspořádat setkání další. Vztahy se prohlubovaly, a na podzimní burze se sešlo s obrovským nadšením už téměř 30 lidí. A byly s námi již i pěstitelky ze Slovenska. Výsledek burzy lze vyhodnotit jako jednoznačně pozitivní - dohodli jsme se, že založíme klub.

Praha   1. burza - Praha

Brno   2. burza - Brno

Dál byla cesta trochu trnitá - nastalo úřadování - a nezbývalo, než se i s tím poprat.
Klub jsme založili pod organizací zahrádkářů Praha jako Specializovanou základní organizaci Českého zahrádkářského svazu (SZO ČZS) Africké fialky a první předsedkyní se stala Monika Papežová.

Zorganizovali jsme první výstavy, uspořádali další burzy, a jako každá organizace jsme se prokousávali dětskými nemocemi.

Na jaře 2008 odstoupila z funkce předsedkyně Monika Papežová a zvolen byl Jan Stanzel. Následně se výbor, který doznal rovněž podstatných změn, dohodl na změnách názvu, loga a adresy klubu a předložil návrh členům.

Od června 2008 nese tedy klub nový název SZO ČZS SAINTPAULIA.

 

 

Co je úkolem klubu?
Samozřejmě sdružovat pěstitele afrických fialek.
Společně získávat nové odrůdy, navzájem si předávat informace a zkušenosti, radit se v případě problémů, sdílet spolu radost z drobných či větších pěstitelských úspěchů.
A v neposlední řadě pořádat výstavy a seznamovat i širokou veřejnost s odrůdami fialek, s jejich krásou, pěstováním, rozmnožováním, s prevencí chorob, likvidací škůdců...

 

Pokud se chcete i vy stát členem klubu Saintpaulia, na stránce "Kontakt" si můžete vytisknout přihlášku, a také nahlédnout do stanov, jednacího řádu a dalších vnitrosvazových dokumentů Českého zahrádkářského svazu.
Spojení na nás naleznete také tam.
A chuť přidat se...? ;-)

 

 

 


 

TOPlist
Tvorba webových stránek na PageRide.com  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek